D4-ES EGY ÉS KÉTKOMPONENSŰ RAGASZTÓK ÖSSZEHASONLÍTÁSA

Az alábbi adatok táblázatosan tartalmazzák a különböző D4-es víz- és főzésálló ragasztók összehasonlítását az egészségi és környezet ártalmak és a felhasználás szerint. Egyúttal táblázatosan összefoglaltam a vízállóság követelményeit, vizsgálati módszereit és a javasolt felhasználási területet.

Szeretnék rávilágítani arra is, hogy normál igénybevétel esetén a D3-as (D4-es) ragasztó használata nem jelent szakítószilárdság növekedést. A vízállósági fokozattal jelzett nagyobb szilárdság csak a kritikus körülmények megléte esetén jelentkezik. Ezt jól mutatja a táblázat első sora, amely a normál igénybevétel előírását tartalmazza.
(Ezek természetesen minimumértékek, a tényleges adatok -pl. keményfaragasztónál- ettől lényegesen eltérhetnek)

Természetesen a D3-as (D4-es) ragasztó alkalmazása sem jelenti szükségszerűen azt, hogy a ragasztás is ilyen fokozatú. Ez csak akkor áll fenn, ha minden előírást (ragasztási és száradási hőmérséklet, nedvességtartalom, megfelelő felhordás, nyitott idő, présidő, száradási idő stb) betartunk.

A nagyobb vízállóságot a szilárd fázisban bekövetkező térhálósodás biztosítja, de természetesen egyéb tulajdonságok is hozzájárulnak ehhez (jó nedvesítőképesség, alacsony vízfelvétel stb.).

FAIPARI RAGASZTÓK MINŐSÍTÉSI ELŐÍRÁSAI ÉS TERMÉKEINK MINŐSÍTÉSE A DIN EN 204 SZABVÁNY SZERINT

Összehasonlítás veszélyesség szerint

Összehasonlítás felhasználás szerint